Вітаємо на сайті Радіо Максимум!

На вказану електронну адресу було надіслано повідомлення для підтвердження реєстрації

Форма для відновлення паролю
Вітаємо, Ваші дані успішно оновлено!

До дня народження письменниці: цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки

  • 9

Олена Пчілка – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократики з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста Петра Косача. Вона мами шістьох дітей, серед яких Леся Українка.

Олена Пчілка, котра народилася 29 червня, була гостра на язик і боролася з більшовиками навіть у свої 70 років. Вона запровадила моду на вишиванки та чокери, а також відправила чоловіка в декретну відпустку. Читайте більше про українську діячку у матеріалі Радіо Максимум!

Цікаво Чому Леся Українка не любила свій найвідоміший знімок: цікавий факт

Цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки

1. Ольга була однією з шістьох дітей у сім'ї письменника й поміщика Петра Драгоманова та його дружини Єлизавети Драгоманової. Батьки були нащадками козацьких старшинських родів і мали дворянські титули, проте родина не була заможною.

2. Свій літературний псевдонім "Олена Пчілка" вона обрала через захоплення працьовитістю бджіл, що символізували для неї український народ.

3. Етнографія була великим захопленням Ольги: після переїзду на Волинь вона почала занотовувати місцеві пісні й обряди, збирати зразки народних вишивок. Вона стала першою в Україні знавчинею народного мистецтва, адже на основі власних досліджень у 1876 році видала перший у своєму роді альбом "Український народний орнамент (зразки вишивання, ткацтва, писанок)".

4. Авторка відома тим, що буквально створювала нові слова в українській мові: саме завдяки їй ми нині послуговуємося словами "мистецтво", "переможець", "променистий", "палкий" і "нестяма".

5. Вона стала першою жінкою, яка вживала слово "мрія" в літературній українській мові – раніше цього слова в українській не було.

До дня народження письменниці: цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки - фото 559069
До дня народження письменниці: цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки

6. Олена Пчілка була аристократкою, яка вміла зі смаком носити модний на свій час одяг, але водночас вона полюбляла вбиратися у національні строї й одягала у них дітей, чим дивувала оточення. Тоді це абсолютно не було поширеним і, можна сказати, саме письменниця і її оточення перевідкрили український традиційний одяг.

7. Олена Пчілка видавала один із перших українських дитячих журналів "Молода Україна", де публікувалися твори, що формували національну самосвідомість.

Її називають матір'ю українського націоналізму. Саме вона на засіданні галицької "Просвіти" виголосила доповідь, яку закінчила словами: "А що ти зробив, що кожен з нас зробив для того, щоб наші діти були українцями і любили Україну?".

8. Про стосунки Олени Пчілки й Лесі Українки згадують, що вони однозначно були теплими, але й дещо бунтівне проявлялося в дочці стосовно багато в чому консервативної матері. Леся Українка напівшанобливо-напівіронічно називала Олену Пчілку "королевою-матір'ю" та "Її величністю".

9. Олена Пчілка була активною діячкою українського жіночого руху і видавчинею першого в Україні феміністичного альманаху "Перший вінок". Також вона пише одну зі своїх найвідоміших повістей "Товаришки" про емансипованих жінок.

Олена Пчілка написала три феміністичні твори: "Товаришки", "За правдою", "Світло добра і любові".

10. У своїх творах вона активно висвітлювала проблеми жіночої освіти та боротьби за права жінок у суспільстві.

До дня народження письменниці: цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки - фото 559070
До дня народження письменниці: цікаві факти про життя та творчість Олени Пчілки

11. У 1920-му радянська влада заарештувала сімдесятирічну письменницю за так звані контрреволюційні виступи. Причина була така: під час святкування дня народження Тараса Шевченка в Гадяцькій гімназії Олена Пчілка огорнула погруддя Кобзаря синьо-жовтим стягом, що розлютило місцевого комісара. Коли він зірвав прапор, письменниця стала скандувати "Ганьба!" і всі присутні підтримали її.

12. Її дім у Колодяжному був справжнім центром української інтелігенції, де збиралися письменники, науковці та митці.

13. Олена Пчілка знала щонайменше 5 іноземних мов. Їй належить чимало перекладів і переспівів світової класики: Овідія, А. Міцкевича, О. Пушкіна, Лермонтова, Й. В. Ґете, Г. К. Андерсена, В. Гюґо.

14. Пчілка була першою українкою, чий чоловік пішов у декретну відпустку. Після народження Лесі Ольга Петрівна дуже погано почувалася, і їй приписали відпочинок на курорті, куди вона й поїхала, залишивши чоловіка з немовлям. Петро Косач спеціально для цього взяв відпустку на службі, а працював він, між іншим, головою Луцько-Дубенського з’їзду мирових посередників.

15. Ольга Петрівна померла на руках однієї з доньок. Саме ця донька – Ольга Косач-Кривинюк в роки війни вивезла і зберегла частину сімейного архіву за кордон. Завдячуючи цьому, ми зараз маємо змогу розглядати на вицвілих світлинах розумницю, модницю, красуню – видатну українку Олену Пчілку.

І ще Леся Українка. Узлісся: з'явився перший тизер заворожуючої драми про поетесу

OSZAR »


пропозиції партнерів
Новини